Bebek alışverişinin belki de en önemli parçasıdır bebek arabaları… Hem en büyük masrafı yaptığınız için hem de en çok ihtiyaç duyacağınız ve uzun süreli kullanacağınız bir ürün olduğu için…

Benim de her anne adayı gibi hamile olduğumu öğrendikten bir süre sonra “Hangi marka almalıyım? Ne gibi özellikleri olmalı? En çok kullanılan ve tavsiye edilen marka-model hangisi? Ne renk seçmeliyim?” gibi bir sürü deli soru kafamda belirmeye başladı… İnternette de bol bol kullanıcı yorumları ve tavsiyeleri okudum..

Hatta birçok sabah uykumdan uyanıp cep telefonumdan tam gaz devam ediyordum bu araştırmalarıma.. :)))

Ben tüm modelleri olmasa da gönlümün yattığı birkaç modeli sizinle paylaşıp, en son olarak da seçtiğim marka-modeli neden seçtiğimi belirteceğim. Tabiii ki sizlerin de yorumlarını bekliyor olacağım! 🙂

Şimdiden iyi okumalar canlar… 🙂

Öncelikle aradığım özellikler şu şekildeydi:

1.Ana kucaklı 2’li Travel sistem bebek araları

Onca araştırma sonucunda 3lü travel sistem diye tabir edilen Port Bebeli bir modeli almamaya karar vermiştim. Port bebelerin yeni doğan bebek arabası olarak çok güzel göründüklerini kabul ediyorum, çok şaşalı görünüyorlar fakat hem kullanım ömürleri çok kısa olduğu için, hem taşıması zor olduğu için, hem evimiz ve arabamız çok geniş olmadığı için, hem de de anakucağı zaten işimi hayli hayli göreceği için port bebeli travel sistemlerini kesin olarak kafamdan silmiştim…

2.Tek elle kolay katlanabilme özelliği

Sanırım %90 annenin bir bebek arabasında aradığı ilk özelliklerden biri budur.. Bir elinizde çocuk, bir elinizde çanta ve diğer eşyalar olduğunu düşünürsek, yanınızda biri olmaması ihtimaline karşın çok pratik şekilde kapanıp, açılabilen bir bebek arabası bir anne için hayat kurtarıcı olacaktır… Genelde birçok firma bu özelliğe önem veriyor ve birçok popüler bebek arabası modeli tek elle kolay şekilde açılıp, kapanabiliyor.

3.Hafiflik

Her zaman eşimin yanımda olmayabileceğini düşünerek, seyahatlerde vs çok zorluk çekmemek adına kolayca taşıyabileceğim bir ürün seçmek benim için önemliydi… Bazı arabalar çok gösterişli olabiliyor ama maalesef yapıldığı malzemeden ve büyüklüklerinden dolayı katlandıklarında taşıması pek de o kadar kolay olmayabiliyor…

4.Dayanıklılık

Tabii ki bebek arabasına vereceğimiz ücret hatırı sayılır bir miktar olduğu için uzun süre bizi idare edebilecek şekilde ve bebeğimizin rahat edeceği şekilde dayanıklı olmalıydı..

5.Baston şeklinde katlanabilme özelliği

Özellikle MacLaren marka bebek arabalarında görüp çok özendiğim, tüm gövdesi taşıma ünitesi ile beraber baston şeklinde katlanabilen, az yer kaplayan pratik modeller çok hoşuma gidiyordu fakat MacLaren’de maalesef yeni doğan için ana kucağını takabilme gibi bir özellik olmadığından ötürü ancak 1 yaş sonrasında bu arabayı kullanabiliyorsunuz..

6.Tutacak yerin yüksekliğinin ayarlanabilir olması

Bebek arabası kullanan birçok arkadaşım bu tutacak yerin bebek arabasını sürecek kişiye göre farklı kademelerde ayarlanabilir olmasını önemli ve gerekli bir özellik olarak aktardı.. Gerçi biz eşimle yakın boylardayız ama yine de mümkünse bu özellik de olsun dedim…

7.Rahat Sürüş

En başta söylemem gereken şeyi en sonda söylüyor gibi oldum ama tabii ki hepsinden önemlisi bebek arabasının rahat bir sürüşe sahip olması… Bunun için de hem tekerlekleri kolay sürülen ve sağlam yapıda olmalı, hem de süspansiyon özelliği sayesinde kötü yol şartlarında bile bebeğimiz daha konforlu bir yolculuk geçirmeli…

 

Evet aradığım genel özellikler bu şekildeydi.. İnternet araştırmalarım ve kullanıcı yorumları sonunda ise birçok marka öğrendim, araştırdım ve de gördüm ki hepsinin kendince artı yönleri de var eksi yönleri de var.. Herkes için ortak şekilde mükemmel olan bebek arabasını bulmak imkânsız olduğu için kendi araştırmalarım sonucunda gönlüme en çok yatan marka-modellere yoğunlaşmaya karar verdim…

İşte onlar..

-Britax- Römer

Çevremdeki yeni bebek sahibi olmuş arkadaşlarımın önerileri genellikle Britax Römer marka travel sistem bebek arabalarından yanaydı.

Kendi seçimlerini o şekilde yapmışlar ve gayet memnunlardı. Alman markası, gayet sağlam ve şık…

Ben de uzun bir zaman bu markayı alacağımı düşündüm açıkçası.. Hatta bu markanın da iki modeli arasında kalmış, ama özellikle ana kucağından sonraki aşamada taşıma ünitesini sürekli tak çıkar yapmadığın, beraber katlanabilme özelliği olduğundan dolayı Britax Römer B-Motion modelinde karar kılmıştım..

Arasında kaldığım iki modelli aşağıda yazıyorum… İsterseniz internetten detaylı araştırmasını yapabilir, yorumlarını okuyabilirsiniz..

Britax Römer Affinity – Çift taraflı kullanabilme özelliğine sahip. Taşıma ünitesini iskeletinden ayırıp o şekilde katlıyorsunuz.

Britax Römer B-Motion -Sadece tek taraflı kullanılabiliyor. Puseti taşıma ünitesi ile beraber tek seferde kapatabiliyorsunuz.

Aşağıda resimlerini gördüğünüz model Britax B-Motion 4 olarak geçiyor…

-Anex

İsveç markası gayet gösterişli bir bebek arabası… Eşimin bir arkadaşı vasıtası ile Türkiye’ye ilk defa geliyor ve kendisi bize tavsiye etti. Biz de internetten baktık ve şeklini şemalini çok beğendik. Özellikle yeni doğan için port bebe ünitesi gayet alımlı.. Bazı yerlerinin deri olması ve de çok farklı desen seçeneklerinin olması da ürünü yeterince şık ve kaliteli gösteriyor.

Yalnız biz bu modeli denediğimizde port bebenin çok şık ama çok gereksiz büyük olduğunu düşündük.. Kendimi o koca bebek yatağını alışveriş merkezinde elimde taşırken düşünemiyorum.. Yukarıda da bahsettiğim nedenlerden ötürü port bebe ünitesini zaten istemiyordum. Ayrıca katlanınca çok yer kaplıyor ve arabamız hatchback model olduğu için bagaja kolayca sığmıyordu.

Daha da önemli bir nokta bu kadar büyük bir bebek arabasını evde sığdıracak bir yerimiz maalesef yoktu…

Bebek arabasını kapı dışında bırakmaktan da pek hoşlanmayan biri olarak mümkünse eve sığan bir model tercih etmek istedim 🙂

Yani bu aşamada görsellikten ve zevklerimizden vazgeçip konforumuzu ve pratikliğimizi düşünmeye karar verdim..

 Yine de almak isteyenlere bir göz atmalarını öneririm. Sport, Classic, Cross diye 3 farklı modeli ve bir sürü desen/renk seçeneği var. Fiyatı da 5000 tl civarlarında.

 

MacLaren

Çok beğenilen ve çok tavsiye edilen bir bebek arabası olmasına rağmen yeni doğan için ana kucağı takmak mümkün olmadığı için ancak 1 yaşından sonra kullanıma uygundu..

Hafifliği, baston şeklinde katlanması, dayanıklılığı ve pratikliği benim gözümde bu markayı üst seviyelere çıkarsa da bu isteğimi bebeğimiz en az 1 yaşına gelinceye kadar ertelemeye karar verdim.

 

Veeee İşte Seçimimiz!!! 🙂 🙂

Peg Perego- Si Switch

Peg Perego İtalyan bir bebek arabası markası , güzel olduğunu biliyordum ama almak aklımın ucundan geçmiyordu.

Taa ki tüm bebek malzemelerimizi ayırttığımız mağazaya gidip, sahibi ile tanışana kadar…

Mağaza’da aslında Britax Römer B Motion ayırtmıştım fakat sahibi Peg Perego’nun Switch Four ve Si Switch modelini çok methetti. Hatta kendi yeni doğan bebeğine onu aldığını söyledi.

Özellikle sürüş konforunu test etmemiz için elindeki bir Peg Perego modelini getirdi.  Bu arabaların tekerlekleri çok büyük değil, şişme teker değil fakat içindeki özel bilye sisteminden dolayı çok konforlu bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Elindeki bir arabanın sürüşünü test etmemizi rica etti. Gerçekten de araba çok rahat manevra yapıyor, elinden kaymak gibi kayıyordu. Sonra yine test amaçlı olarak kendisinin 5 yaşındaki 17 kglık kızından arabaya oturmasını rica etti ve bizden bir kere de o şekilde kullanmamızı rica etti..

Gerçekten küçük kız sanki hiç üstüne binmemişti arabanın, o kadar rahat ilerliyordu ki hiçbir farkı yoktu üstüne binen 17 kg. ın.

Daha sonra bizim asıl almak istediğimiz model olan Britax B-Motion’u getirdi ve onu hem üstünde çocuk varken hem de yokken aynı şekilde denememizi istedi.

Sonuç: 17kg.lık küçük kız üstüne oturduğu anda arabanın ağırlaştığını çok net hissedebiliyordunuz. Üstünde biri varken ve yokken arasındaki fark bariz belliydi ve gitmekte zorlanıyordu demeyeceğim ama yine de belli bir efor sarf etmeniz gerekiyordu.

Peg Perego’nun bu bilye sistemli bebek arabalarının ise sürüş esnasında %30 daha az efor sarf ettirdiği kanıtlanmış.. Bu da konforuna düşkün biri olarak benim işime geldi tabii ki..

Ayrı bir nokta ise; her ne kadar çok havalı görünseler de Britax B-Motiondaki şişme lastik konusunda ise zaten çok kararsızdım çünkü lastik patlarsa bisiklet tamir eder gibi bebek arabasının da lastiğini tamir etmeniz, ya da ettirmeniz gerekiyordu ki yanımda eşim olmadan başıma gelirse naparım hiç bilmiyordum..

Ve de tabii ki baston şeklinde katlanabilme özelliği beni en mutlu eden şeylerden biri oldu. Tek elle kapanıp açılabilmesi, tek parça halinde toptan şekilde katlanması, arabada az yer tutması ve hafif olması, ayrıca sürüş konforu gibi özelliklerinden dolayı “ Tamam İşte Bu!” dedim.. Tabii renginin çok hoş derin bir fuşya ve gri rengi olup bizi can evimizden vurmasının da etkisi var.. 🙂

Sadece takıldığım tek nokta iç oturma alanı bana biraz dar geldi ama “Koskoca İtalyanlar heralde bu kadar kompakt bir ürün piyasaya sürüyorlarsa bebeğin rahatça sığabileceği ölçülerde yapmışlardır.” diye düşündüm..

Bir de eşya sepeti baya geniş olsa da araba açıkken sadece ön veya yan taraftan erişim sağlayabiliyorsunuz.. Sepete arkadan erişim olmaması maalesef bir eksi bence ama tam da emin değilim deneyip göreceğiz ne kadar önemli bir detay olup olmadığını…

Aldığımız modelin fotoğraflarını aşağıda paylaşıyorum… Fiyatı 2.800 civarında. Bakalım beğenecekmisiniz 🙂

İşin özeti, herkesin ihtiyaçları ve öncelikleri mutlaka farklılık gösterecektir, o yüzden tabii ki tavsiyeleri dinlemenizi fakat kendi ihtiyaçlarınıza göre bebek arabası seçiminizi yapmanızı öneririm…

Sevgiler, 🙂

Aslı.

 

2 comments on “Bebek Arabası Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?”

  1. Merhaba,
    Araştırma yaparken yazınıza rastladım:) güzel bilgiler tesekkür ederim.Fakat aldıgınız bu marka 2li travel sistem mi?Ana kucağını göremedim?

  2. Merhaba, vakit ayirip yazdiginiz icin ben tesekkur ederim ☺️ Evet 2li travel sistem olarak aldik. Su an 2 aydir gercek anlamda deneyimleme sansim oldu ürünü… Öncelikle ana kucaginda bizim bebis minicik kaldi icinde pek bi rahatsiz göründü gözüme.. su an 2 aylik ama hala biraz rahatsiz görünüyor altina bir battaniye katlayip koyuyorum çok gömülmesin diye.. Ama inanin ben mi cok pimpirikliyim yoksa ana kucaklarinin hepsi mi böyle hic bilmiyorum.. Öyle ufak boyutlarda bir bebek de degil gayet standart ölcülerde masallah ama yine de cok gömülüyor gibi geldi… Baston seklinde katlanan gövdesini ise tam istedigim gibi şak diye tek hareketle açamiyorum, bazen anakucagi takmak icin ayrica eklenen bi aparati var onatakiliyor acmaya calisirken felan… ama tek hareketle kapamayi basariyorum cok sükür ☺️?? Yine de ben becerememis de olabilirim çünkü gösterirken satici şip şak acip kapiyordu… Sormamiştiniz ama hazir soru gelmisken deneyimlerimi de paylasayim dedim… Sevgiler ??

Leave a Reply

Your email address will not be published.